Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pracoviště

Pracoviště invazivní kardiologie

Konzervativní léčba ischemické choroby srdeční (ICHS)

Konzervativní léčba ischemické choroby srdeční (ICHS) je léčba s využitím kladného vlivu změny životního stylu a s pomocí léků. Arterioskleroza (nejen koronárních tepen, ale všech tepen v těle) je dlouholetým procesem, na jehož průběhu se podílí naše vrozená genetická výbava, strava a životní styl.

Některé rizikové faktory nelze ovlivnit, např. pohlaví (muže postihuje arterioskleróza v časnějším věku než ženy), věk (čím jsme starší, tím větší je šance onemocnět touto chorobou), vrozené predispozice (infarkt myokardu či mozková příhoda u našich rodičů před 65. rokem věku).

Jiné rizikové faktory jsou naopak velmi dobře ovlivnitelné. Zdravý životní styl dnešního člověka (a nemocného s projevy ischemické choroby srdeční zvláště) je všeobecně známý. Poučený člověk nekouří, udržuje si optimální tělesnou hmotnost, jeho strava je zaměřena na nízký obsah tuků a cholesterolu zvlášť. Na jeho jídelníčku spatříte alespoň 2x týdně rybu, večer posedí u jedné sklenky dobrého vína. Tohoto člověka potkáte pravidelně, alespoň 3x za týden, při přiměřeném vytrvalostním udržování kondice (plavání, běh, jízda na kole, chůze).

Podrobné vyšetření krevních tuků (lipidogram) nám může odhalit skutečnosti, které nebolí, ale mohou nám způsobit vážná zdravotní poškození v podobě infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Zvýšený cholesterol je spojen se zvýšeným rizikem uvedených příhod. Snížení cholesterolu (dietou nebo léky) je základní součástí léčby ICHS.

Léky používané při léčbě ICHS mají několik cílů:

  1. předcházet ucpání srdečních tepen krevní sraženinou
  2. zpomalit či zastavit postup arteriosklerózy
  3. ulevit nemocnému od anginy pectoris
  4. ovlivnit onemocnění, která mohou přispívat k rozvoji arteriosklerózy (léčba cukrovky, vysokého krevního tlaku, některých dalších metabolických odchylek)
zpět na úvodní stránku oddělení