Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pracoviště invazivní kardiologie

Angina pectoris

Angina pectoris je obvykle pálivá, tlaková či svíravá bolest na hrudi. Ne každá bolest na hrudi musí být srdečního původu, pro zjištění příčiny bolestí je důležité včas navštívit vašeho ošetřujícího lékaře. Angina pectoris je způsobena poruchou prokrvení srdečního svalu. Zpočátku se může projevovat pouze při zvýšených nárocích na výživu srdečního svalu. Takové situace prožíváme každý den, např. rychlá chůze do zaměstnání, dobíhání autobusu, nesení nákupu, chůze do schodů či rozčilení. Pokud je naše srdce zdravé, zvládne tyto zvýšené nároky zvýšením průtoku krve v koronárních tepnách. Při zúžení koronárních tepen je průtok krve omezen a srdeční sval má nedostatek kyslíku a potřebných živin pro svoji činnost. Základním příznakem je nejčastěji tupá svíravá bolest za hrudní kostí, která odezní po snížení nároků srdce na živiny (např. při ukončení či zmírnění fyzické zátěže).

Narůstající zúžení srdeční tepny (odborně nazývané stenóza) může více a více omezovat naše životní aktivity a bránit nám v samozřejmých denních činnostech. Naštěstí v současné době můžeme anginu pectoris dobře ovlivnit pomocí léků nebo zákroků na nemocných srdečních tepnách.

zpět na úvodní stránku oddělení