Akutní infarkt myokardu
Akutní infarkt myokardu je vlastně vystupňováním předchozího stavu. V tomto případě krevní sraženina v cévě zcela zastaví průtok krve a srdeční sval za místem uzávěru je zbaven výživy a odumírá. Velikost poškození a jeho následky jsou závislé na místě uzávěru koronární tepny a na době trvání.
Silná bolest na hrudi nebo „jiná" bolest na hrudi než nemocný s anginou pectoris zná neustupující po požití nitroglycerinu (ať už v tabletě nebo ve formě spreje) je nejčastějším příznakem začínajícího infarktu myokardu. Okamžité zavolání lékařské pomocí by mělo být samozřejmostí. Jakékoli otálení a čekání na ústup bolestí může být život ohrožující.
Nejúčinnější léčbou je v dnešní době mechanické zprůchodnění koronární tepny balónkovou angioplastikou na specializovaných pracovištích. Tato moderní metoda je v ČR dostupná pro naprostou většinu pacientů. Důležitým faktorem, který ovlivňuje výsledek léčby je čas. Srdeční sval má totiž jen malou schopnost odolávat náhlému přerušení krevního průtoku a po několika hodinách je již téměř celá oblast za uzávěrem tepny nenávratně poškozena. Nejvíce lze tedy pro nemocné srdce udělat v prvních minutách a hodinách po vzniku akutního infarktu myokardu. e-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-bidi-font-family:"Times New Roman";}
invazivní měření tlaků v pravostranných srdečních oddílech a v plícnici v klidu, případně při zátěži
cévním přístupem k vyšetření je kterákoliv velká žíla
provádí se v místním znecitlivění