Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

702 175 373
(v době rekonstrukce)
466 014 182
737 287 287 (pro lékaře)

O nás

Lékaři Kardiologického centra AGEL v Pardubicích hlídají své pacienty na dálku

23.6.2020

Pro pacienty, kteří mají problémy se srdcem, mohla být v době koronavirové pandemie cesta za lékařem riskantní. Do Kardiologického centra AGEL v Pardubicích však někteří z nich jezdit nemuseli. Odborníkům zde pomáhá v léčení také telemedicína. Dálková monitorace pacientů se srdečními přístroji včasně upozorní na potíže a nahradí až tři ze čtyř potřebných osobních návštěv za rok, což přináší nejen komfort pacientům, ale také velkou úsporu času pro ošetřující personál.

Sledování nemocných, snížení počtu nutných kontrol v kardiologickém centru a zejména brzké odhalení rizikových situací – to jsou hlavní výhody telemonitoringu, které doplňuje také zvýšený komfort pacientů, jež nemusejí dojíždět do centra, a tím také snižují náklady na dopravu. „V dnešní době je dálková monitorace krokem dopředu. Díky ní dochází ke zlepšení kvality zdravotní péče. Lékař/technik má okamžité informace o funkci přístroje a o arytmiích a tím pádem může kontaktovat pacienta včas a pozvat ho na časnější kontrolu do arytmologické poradny. Je tak možno online způsobem získávat okamžitá data, a tím také okamžitě reagovat na dané potřeby a klinický stav nemocných,“ vysvětluje přínos přenosu dat o stavu pacienta biomedicinský inženýr Kardiologického centra AGEL v Pardubicích Ing. Miroslav Jína.

Na arytmologickém pracovišti Kardiologického centra AGEL v Pardubicích se telemonitoring provádí u nemocných s implantabilními zaznamníky, kardiostimulátory a implantabilními kardiovertery-defibrilátory již několik let. „Dálková monitorace slouží k přenosu dat z implantovaného přístroje pacienta do kardiologického centra, ve kterém je pacient pravidelně kontrolován. Data jsou z implantovaného přístroje stažena a následně odeslána dálkovým monitorem přes mobilní síť, vše je šifrováno a zabezpečeno. V kardiologickém centru jsou data zkontrolována, pokud je vše v pořádku, je naplánována další telemetrická kontrola,“ vysvětluje princip Ing. Miroslav Jína s tím, že přenosy se uskutečňují buď automaticky v nastavených intervalech, nebo na vyžádání, přičemž přenos provede pacient podle předchozího zaškolení.

Při nečekaných událostech má lékař/technik okamžité informace o problému implantovaného přístroje, jenž automaticky centru odesílá upozornění. Pokud nastane problém, jakým mohou být špatné parametry implantovaného přístroje, vybitá baterie či život ohrožující arytmie, centrum pacienta okamžitě telefonicky informuje a naplánuje mimořádnou kontrolu.

Celosvětovým trendem je rychlé zvyšování počtu sledovaných pacientů. V České republice je počet telemonitorovaných pacientů dosud limitován přísnými kritérii zdravotních pojišťoven, dále nárůst dálkově sledovaných pacientů limituje implementace zásad GDPR v České republice. I přesto loni arytmologické oddělení Kardiologického centra AGEL dálkově sledovalo 26 pacientů, letos je jich již 29.

Jedním z nich je i pacient s kardiostimulátorem, kterému poprvé vznikla porucha srdečního rytmu s odborným názvem fibrilace síní, jež přetrvávala. „Tuto poruchu rytmu pacient nevnímal a na kontrolu byl objednán až za rok. Při tomto typu poruchy rytmu se špatně vyprazdňuje krev ze srdečních předsíní do srdečních komor. Městnající krev má tendenci ke vzniku krevních sraženin s rizikem embolie. Krevní sraženina velmi často embolizuje ze srdce do mozkových cév se vznikem cévní mozkové příhody. Ta je provázena různým stupněm zdravotního postižení, velmi často ochrnutím poloviny těla a poruchou řeči. Díky telemetrii byla tato arytmie u pacienta včas odhalena a zahájena adekvátní léčba, která zabránila vzniku cévní mozkové příhody s možností těžkého zdravotního postižení,“ popisuje konkrétní příklad pardubického Kardiologického centra AGEL Ing. Miroslav Jína.

Kardiologické centrum AGEL je superspecializované kardiologické pracoviště, které se nachází v areálu pardubické nemocnice. Je zaměřeno především na diagnostiku a intervenční léčbu ischemické choroby srdeční, diagnostiku získaných i vrozených srdečních vad, diagnostiku ostatních srdečních onemocnění (kardiomyopatie, primární plicní hypertenze), diagnostiku a léčbu poruch srdečního rytmu, implantace kardiostimulátorů a implantabilních kardioverterů-defibrilátorů, srdeční elektrofyziologii, katetrizační radiofrekvenční ablace, následné sledování pacientů po těchto zákrocích.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská, MBA, tisková mluvčí AGEL

Mgr. Radka Miloševská, MBA
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: